Enginarları alabilecek büyüklükte derin bir kaba 3-4 litre soğuk su alın ve yarım limon suyu ekleyerek hazırda bekletin.
Enginarların en dışındaki sert yapraklardan bir sıra kopartıp atın, saplarını dibinden kesin (sapları dolmayla birlikte pişireceğiz).
Yaprakların tepesini keskin bir bıçakla kesip düzelterek içlerini açın. İç bölümündeki tüyleri kaşıkla kazıyın ve kararmamaları için yarım limon ile içlerini ovalayın. Limon suyu eklediğiniz soğuk su dolu kaba alın.Sapların dışındaki sert bölümü bıçakla soyun ve enginarların bulunduğu suya alın.İç malzeme için pirinci bol suda yıkayıp süzün ve geniş bir kaba alın.Yıkayıp incecik doğradığınız taze soğan ve dereotunu pirince ilave edin, karabiber, pulbiber, tuz ve zeytinyağının yarısını da ilave edip karıştırın.Enginarları sudan alıp pirinçli harcı her birine eşit oranda pay edin. Tencereye tek sıra halinde olacak şekilde yerleştirin.Sıcak suyu enginarların yarısına gelecek kadar kenarından akıtın. Tencerenin kapağı kapalı olarak kısık ateşte 50-55 dakika kadar pişirin. Tamamen soğuduktan sonra servis tabağına alın.


ENGİNAR DOLMASI imageENGİNAR DOLMASI image